Blog > Komentarze do wpisu

Bezpieczeństwo słuchu na polowaniu

W czasie każdego polowania, zdecydowanie najbardziej narażony na niebezpieczeństwo jest bez wątpienia słuch, bowiem podczas oddawania strzału mamy do czynienia z wyjątkowo wysokim poziomem hałasu, jaki towarzyszy samemu momentowi strzału. Dlatego też, poprawne zabezpieczenie się przed hałasem podczas strzelania jest tutaj niezwykle istotnym aspektem, kompletowania wyposażenia myśliwskiego. Trzeba będzie po prostu zaopatrzyć się w odpowiednie ochronniki słuchu, przy czym warto tutaj wspomnieć iż obecnie do naszej dyspozycji, są przede wszystkim ochronniki pasywne, czyli ochronniki stosowane także w zakładach przemysłowych, jak również ochronniki aktywne, zapewniające nam jednocześnie wytłumienie hałasów, jak i możliwość podłączenia zestawów krótkofalowych, w celu możliwości kontaktowania z pozostałymi myśliwymi.

W czasie każdego polowania, zdecydowanie najbardziej narażony na niebezpieczeństwo jest bez wątpienia słuch, bowiem podczas oddawania strzału mamy do czynienia z wyjątkowo wysokim poziomem hałasu, jaki towarzyszy samemu momentowi strzału.  Dlatego też, poprawne zabezpieczenie się przed hałasem podczas strzelania jest tutaj niezwykle istotnym aspektem, kompletowania wyposażenia myśliwskiego. Trzeba będzie po prostu zaopatrzyć się w odpowiednie ochronniki słuchu, przy czym warto tutaj wspomnieć iż obecnie do naszej dyspozycji, są przede wszystkim ochronniki pasywne, czyli ochronniki stosowane także w zakładach przemysłowych, jak również ochronniki aktywne, zapewniające nam jednocześnie wytłumienie hałasów, jak i możliwość podłączenia zestawów krótkofalowych, w celu możliwości kontaktowania z pozostałymi myśliwymi.

Jeśli chodzi o ochronniki pasywne, to powinny one być rozwiązaniem wystarczającym w zdecydowanej większości przypadków, gdyż z reguły myśliwy wybiera się na polowanie samodzielnie, aczkolwiek w tym szczególnym przypadku, trzeba zwrócić uwagę na natężenie hałasu, i stosownie do tego parametru dobrać też ochronniki. Jednymi  z przykładowych  są na chwilę obecną ochronniki PELTOR Optime PTL, które co prawda są stosunkowo drogie jak na ochronniki pasywne, bowiem kosztują aż 145 złotych, nie mniej jednak, mamy tutaj stuprocentową gwarancję bezpieczeństwa słuchu myśliwego, nawet w trakcie oddawania strzału z najgłośniejszych rodzajów broni. Tego rodzaju ochronniki stosowane są na wszystkich sportowych strzelnicach, jak również na strzelnicach wojskowych oraz policyjnych, co oczywiście mówi tutaj za siebie. Dodatkowo wyposażone są one w specjalne ścięcia nauszników, które zapewniają pełen komfort korzystania z długiej broni, czego niestety nie osiągniemy w przypadku zwykłych ochronników, bez wspomnianych już ścięć.

O wiele lepszym jednak rozwiązaniem będą tutaj ochronniki aktywne, czyli na przykład jedne z najnowocześniejszych, obecnie na rynku ochronniki aktywne SPORT TAC WS (Bluetooth), które zapewniają nam łączność z pozostałymi myśliwymi, przy jednoczesnym wytłumieniu wszystkich niechcianych hałasów. Dobrym rozwiązaniem jest tutaj możliwość podbijania niektórych niskich poziomów hałasu, co zapewni nam podbijanie odgłosów zbliżającej się zwierzyny, czy też cichej mowy drugiego człowieka. Oczywiście możemy do nich podłączyć zestaw krótkofalowy, a nawet telefon komórkowy, dzięki czemu, mamy po prostu dobry zestaw słuchawkowy, który jednocześnie zabezpiecza przed negatywnym wpływem hałasu powodowanego przez oddawanie strzału z broni.

Musimy tutaj więc powiedzieć, iż ochronniki słuchu, zarówno te aktywne jak i pasywne, to element niezbędny w wyposażeniu każdego myśliwego, bowiem dzięki temu możliwe jest prawidłowe zabezpieczenie słuchu, dzięki czemu, będziemy mogli zwiększyć komfort swojego polowania, aczkolwiek trzeba będzie liczyć się z dość sporymi, szczególnie w przypadku ochronników aktywnych, wydatkami. Na bezpieczeństwie i zdrowi, nie ma jednak co oszczędzać.

sobota, 29 grudnia 2012, myslistwo

Polecane wpisy